15. maja 2024. godine, u sklopu aktivnosti izgradnje kapaciteta projekta ReInd - BBG, projektni partneri, povezani strateški partneri kao i profesionalna zajednica, imali su priliku da prisustvuju interaktivnom predavanju o temi Teritorijalne Agende 2030 i Dalje - Evropske strategije prostornog planiranja i projekti najbolje prakse koje je održao Profesor Andreas Faludi, počasni doktor prostornog planiranja. Sa stanovišta projekta ReInd - BBG, ova tema je od izuzetne važnosti jer se transnacionalni plan projekta za reindustrijalizaciju BBG tematski oslanja na ciljeve formulisane u Teritorijalnoj Agendi 2030, kao što su smanjenje potrošnje zemljišta i izgradnja snažnih i održivih lokalnih ekonomija.
Na samom početku, profesor Faludi je prezentovao uvide u evropsku teritorijalnu agendu i strategije planiranja, sa posebnim osvrtom na svoj skeptičan stav prema trenutnom konceptu teritorijalizma. Diskusija se potom fokusirala na detaljnu analizu razlika između holandskog i engleskog sistema planiranja, ističući izazove sa kojima se holandski sistem suočava zbog zastarelih lokalnih planova. Takođe je pomenuta vizija i implementacija jedinstvenog tržišta (EU single market) kao i primer dinamike finansiranja regionalnog razvoja u Francuskoj i brige o marginalizaciji.
Takođe, prisutni su imali prilike da čuju nešto i o istorijatu evropskog prostornog planiranja, izazove i transformacije koje su oblikovale njegov razvoj. Diskusija je obuhvatila uticaj značajnih prekretnica poput Evropskog ustava i Ugovora iz Lisabona, kao i otpor i evroskepticizam među članicama. Takođe se razmatralo i trenutno stanje evropskog prostornog planiranja, ističući nedostatak realnog evropskog prostornog plana i važnost saradnje stručnjaka preko granica u istraživanju i razvoju.
Profesor Faludi se osvrnuo i na teme istorijskog stvaranja nacija i uticaja događaja poput Francuske revolucije i Nemačkog romantizma na koncept nacionalnog identiteta. On je naglasio veštačku prirodu država i granica, ističući ulogu izgradnje nacija u stvaranju tradicija, folkora i infrastrukture. Diskusija je zatim prešla na strukturu EU, predlažući labaviju federaciju sličnu srednjem veku kao potencijalni model. Razmatrani su i potencijalni doprinosi Interreg projekata poboljšanju evropskog planiranja i prekogranične saradnje.
Predavanje je zaključeno diskusijom o konceptu teritorijalne kohezije i njegovoj važnosti za Evropsku komisiju, ističući nedostatak konačne definicije koja bi obuhvatila raznolike perspektive članica. Takođe se razgovaralo i o potencijalnom uticaju aktivnosti prirode na oblikovanje teritorijalne agende, sa konkretnim primerom njenog uticaja na urbana naselja i zagađenje u regiji reke Drine u Srbiji i Bosni. Isto tako, istaknuta su i ograničenja i izazovi teritorijalne agende u praksi, dovodeći u pitanje njenu primenljivost uprkos prisutnim dobrim namerama.
Projekat ReInd - BBG je finansiran u okviru Interreg Programa za Dunavski region 2021-2027. Projekat se fokusira na reindustrijalizaciju po principu „Braunfild je bolji od grinfilda“ (BBG) koja predstavlja važan prioritet za opštine i gradove u Dunavskom regionu. Glavni ciljevi projekta su jačanje institucionalnih kapaciteta javnih vlasti i zainteresovanih strana u Dunavskom regionu; smanjenje socio-ekonomske i administrativne fragmentacije u procesima prostorne, ekonomske i ekološke transformacije; demonstriranje prednosti reindustrijalizacije BBG kroz teritorijalne primere; kao i sprovođenje pristupa 4H. Vrednost projekta je 2.398.800,00 evra (sufinansiranje od strane Evropske unije iznosi 1.919.040,00 evra odnosno 80%). Period realizacije projekta je od 1. januara 2024. do 30. juna 2026. godine.