O pilot investiciji u okviru projekta Danube GeoHeCo: Geotermalna rešenja za održivo grejanje i hlađenje u Segedinu

Image

Opštinsko preduzeće za daljinsko grejanje u Segedinu (SZETAV), u Mađarskoj pruža usluge grejanja i korišćenja (potrošnje) tople vode za 27.256 stanova i 433 javne zgrade u Segedinu, Mađarska, gradu sa 162.593 stanovnika, smeštenom u blizini tri granična područja: Mađarske, Srbije i Rumunije. Od 2018. godine, ovo preduzeće i njegovi partneri realizuju najveću geotermalnu obnovu sistema daljinskog grejanja u Evropi, s ciljem smanjenja zagađenja, lokalizacije snabdevanja energijom i povećanja operativne efikasnosti.

U okviru projekta u Segedinu, 27 termalnih bušotina je izbušeno na dubinu od 1.700-2.000 metara u različitim delovima grada. Dizajn projekta uključuje bušotine za ekstrakciju (9) i bušotine za injekciju (18), čime se doprinosi održivijoj energetskoj infrastrukturi grada. Svaka bušotina za proizvodnju crpi geotermalnu vodu temperature 90°C u količini od 70 m³/h, pružajući oko 3 MWh toplotne energije. Međutim, uprkos uspehu u transformaciji sistema grejanja, izazov i dalje predstavlja zadovoljenje rastuće potražnje za hlađenjem. Hlađenjem se i dalje upravlja pojedinačno u svakoj zgradi povezanoj sa mrežom. Projekt Danube GeoHeCo ima za cilj da reši ovaj problem testiranjem geotermalnog sistema za daljinsko hlađenje u sedištu preduzeća. Sedište je smešteno u zgradi koja nije termoizolovana u delu grada Severni grad, ima 40 zaposlenih i godišnju potrošnju energije od 768.815 GJ za grejanje i 9 MWh za hlađenje. Zgrada je povezana sa mrežom daljinskog grejanja, a susedna toplane Severni 1/A pruža geotermalno grejanje i potrošnu toplu vodu (eng. DHW) okolnim područjima.

Geotermalna voda ulazi u toplanu na temperaturi od 94°C i ponovo se injektuje na 40-60°C, sa stalnim protokom termalne vode od oko 10 m³/h. Kako bi se optimizovala upotreba geotermalne energije i rešila potreba za hlađenjem, kroz projekat Danube GeoHeCo testiraće se sistem apsorpcije hlađenja na visokotemperaturnu vodu. Ovaj sistem će obezbediti 35 kW hlađenja za sedište preduzeća, koristeći otpadnu toplotu i smanjujući potrebu za dodatnom potrošnjom energije, čime će se minimizirati emisije CO2. Sistem će biti napajan solarnim fotonaponskim panelima, čime se obezbeđuje održiv izvor energije.

Ovaj inovativni projekat nudi značajan potencijal kao "živi laboratorijum", pružajući odličnu priliku za lokalno obrazovanje o obnovljivim izvorima energije. Takođe, služiće kao istraživački centar za studente, diplomce i mlade istraživače sa Univerziteta u Segedinu. Kroz ponovnu upotrebu otpadne toplote za hlađenje, projekat Danube GeoHeCo pomaže optimizaciji korišćenja energije, smanjenju emisije CO2 i daljem razvoju posvećenosti grada održivim energetskim rešenjima.


Image Image

Podelite