Primena plitkih geotermalnih rešenja u Međimurskoj županiji, jednoj od pilot područja Danube GeoHeCo projekta, relativno je retka, sa samo nekoliko objekata koji koriste geotermalne toplotne pumpe.
Ova ograničena primena dovodi do opreza investitora da se upuste u ovakve investicije.
Međutim, zahvaljujući inicijativi Međimurske energetske agencije i interesovanju regionalnih vlasti Međimurske županije, koja već dugi niz godina ulaže u energetsku obnovu i korišćenje obnovljivih izvora energije u svojim objektima, planirana pilot investicija u jedan od postojećih javnih objekata u vlasništvu županije predstavlja ključni prvi korak ka popularizaciji i širem korišćenju ovih tehnologija na regionalnom tržištu.
Nakon preliminarne procene objekata u vlasništvu Međimurske županije koji imaju najveće potrebe za intervencijama u postojećim sistemima grejanja i hlađenja, sprovedene uz tehničko vođstvo stručnjaka sa Rudarsko-geološkog fakulteta – Univerzitet u Zagrebu, koji je takođe partner u projektu, odlučeno je da će pilot investicija za Danube GeoHeCo projekat u Hrvatskoj biti realizovana u zgradi osnovne područne škole u Pušćinama.
Ova škola je obrazovna ustanova koja je programski i kadrovski povezana sa osnovnom školom u Nedelišću i smeštena je u naselju Pušćine.
Zgrada, sa ukupnom bruto površinom od 549,20 m², izgrađena je 2007. godine.
Ima pravougaoni raspored i sastoji se od jednospratnog grejanog prostora, uključujući učionice, računarstvo, učionicu za osoblje, sanitarne čvorove i druge pomoćne prostorije (kotlarnica i kuhinja).
Trenutno, zgrada koristi centralni sistem grejanja koji kombinuje radijatore (uglavnom u pomoćnim prostorijama) i podno grejanje.
Grejanje i toplu vodu obezbeđuje kondenzacioni gasni kotao sa nazivnom snagom od 30 kW, smešten u kotlarnici.
Pilot investicija u okviru Danube GeoHeCo projekta podrazumeva unapređenje postojećeg sistema grejanja ugradnjom geotermalne toplotne pumpe optimalne snage, koja će biti određena korišćenjem IT alata razvijenog u okviru projekta.
Ova toplotna pumpa će raditi kao hibridni sistem uz postojeći sistem grejanja.
Pošto zgrada nema poseban sistem hlađenja, toplotna pumpa će biti projektovana i instalirana tako da omogući buduću integraciju sa potencijalnim novim sistemom hlađenja.
Kombinovanjem podnog grejanja i geotermalne toplotne pumpe, obezbediće se efikasno, udobno i održivo grejanje.
Ova investicija će dovesti do dodatnih finansijskih ušteda za vlasnika zgrade, poboljšati energetsku efikasnost toplotne pumpe i obezbediti celogodišnju udobnost korisnicima zgrade.
Takođe će povećati javnu svest o važnosti ulaganja u geotermalne toplotne pumpe za smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, stvarajući dugoročni pozitivan uticaj na održivi razvoj regiona smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte i podsticanjem daljih ulaganja u obnovljive izvore energije.
Kao rezultat svih navedenih aktivnosti, Međimurska županija će biti korak bliže tome da postane zeleni, energetski neutralan i održiv region.